Wczytuję dane...

Pokrzywa da się lubić !

Pokrzywa da się lubić !

Właściwości i zastosowanie pokrzywy. Leki zrywane na łące.

Każdy z nas zna tą roślinę. Wielu nazywa ją chwastem i unika jak ognia. To zrozumiałe, nie jedno z nas jako dziecko wbiegło nieświadomie w pole pokrzywy i zraziło się do niej na zawszę. Dziś postaram się trochę zmienić wasze postrzeganie tej rośliny.

Pokrzywa - związki aktywne

Pokrzywa ma niesamowicie dużo związków aktywnych które przyczyniają się do poprawy naszego zdrowia oraz wyglądu.
Do naszych celów stosujemy zarówno korzeń, liście jak i całe ziele.

  1. W pokrzywie znajdziemy 10 razy więcej witaminy C niż w cytrynie!
  2. Pokrzywa zawiera dużo witaminy K, E, A i witaminy z grupy B.
  3. Pokrzywa to roślina która dostarcza nam przeróżne biopierwiastki - wapń, żelazo, krzem, magnez, siarkę, fosfor, cynk, molibden, kobalt, mangan, miedź, tytan.
  4. Oprócz tych związków w pokrzywie doszukamy się kwasów organicznych, fenolokwasów, flawonoidów, garbników, fitosteroli oraz olejku eterycznego.

Pokrzywa na anemię

Pokrzywa zawiera niesamowite właściwości krwiotwórcze. Co wynika ze związków w niej zawartych żelaza, miedzi, kwasu foliowego i witaminy K. Są to związki niezbędne w procesie tworzenia czerwonych krwinek oraz hemoglobiny.
Podobno 
codzienne jedzenie 3/4 surowych listków pokrzywy już w 2 tygodnie wyleczy Cię z anemii.

Pokrzywa na reumatyzm

Już od wieków wierzono że to właśnie pokrzywa jest remedium na wszelakie bóle mięśniowe w tym reumatyzm, artretyzm, stany zapalne stawów. Kilka lat temu przeprowadzono badania i naukowo potwierdzono skuteczność nalewki z pokrzywy w tych że chorobach. 80-95% badanych stwierdziło wyraźną poprawę zdrowia.

Pokrzywa a przerost gruczołu krokowego

Badania potwierdziły iż związki zawarte w pokrzywie mają duży wpływ na leczenie łagodnego przerostu prostaty. W badaniach chorzy zaobserwowali zmniejszenie u nich parcia na cewkę moczową i złagodzenie kłopotów z rozpoczęciem oddawania moczu.

Pokrzywa a nerki

Pokrzywa jest rośliną moczopędną a więc usuwa z naszego organizmu nadmiar wody powodujący obrzęki i ogólną ociężałość. Dodatkowo liście pokrzywy usprawniają pracę nerek, zapobiegają odkładaniu się piasku i kamieni w nerkach.

Pokrzywa a odporność

Sok z pokrzywy pomaga przywrócić siły i zregenerować organizm w trakcie rekonwalescencji, po antybiotykoterapii czy chemioterapii. Dodatkowo oczyszcza organizm z toksyn więc jest nieodłącznym sprzymierzeńcem wiosennych porządków w naszym organizmie.